31.01.2017. | dresurno jahanje
Predstavljamo saveze - Hrvatski konjički savez osoba s invaliditetom
Hrvatski konjički savez osoba s invaliditetom (HKSOI) osnovan je 2008., a danas broji deset aktivnih članica koje djeluju na području Velike Gorice, Zagreba, Koprivnice, Varaždina, Rijeke, Dražica, Sesveta i Zaprešića. O slavnoj prošlosti, ali i prosperitetnoj budućnosti konjičkog sporta u Hrvatskoj razgovarali smo s predsjednikom Saveza Zlatkom Kavurom.
Hrvatski konjički savez osoba s invaliditetom (HKSOI) osnovan je 2008. pod nazivom Hrvatski savez za paraolimpijsko jahanje (HSPJ). Godinu dana kasnije ovaj Savez, prema načelima Hrvatskog paraolimpijskog odbora mijenja ime, te kao takav funkcionira i danas. HKSOI danas broji deset aktivnih članica koje djeluju na području Velike Gorice, Zagreba, Koprivnice, Varaždina, Rijeke, Dražica, Sesveta i Zaprešića.
Hrvatska je u konjičkom sportu već tri puta sudjelovala na Paraolimpijskim igrama. O slavnoj prošlosti, ali i prosperitetnoj budućnosti konjičkog sporta u Hrvatskoj porazgovarali smo s predsjednikom Saveza Zlatkom Kavurom.
Po čemu se konjički sport razlikuje od drugih sportova i zašto biste preporučili osobama s invaliditetom da se počnu baviti upravo tim sportom?
Konjički sport se uvelike razlikuje od drugih sportova, jer je vezan za vrlo specifičan "rekvizit” - a to je konj. Baviti se konjičkim sportom znači provoditi vrijeme/treninge u prirodnom okruženju, družiti se sa plemenitim životinjama, brinuti o njima i povrh svega postati njihov prijatelj i sportski partner. Ako posegnemo u prošlost, pronaći ćemo zabilješke da je konj za vrijeme ratova bio i terapeut ranjenim vojnicima, tako se konji i u današnje vrijeme koriste kao oblik fizikalne terapije, a pozitivni učinci jahanja konja, odnosno djelovanja konjiskih leđa na čovjeka su fizikalnog, emotivnog, psihološkog, socijalnog te edukacijskog karaktera.
Koji su najveći sportski uspjesi konjičkog sporta u Hrvatskoj povijesti?
HKSOI sustavno provodi brigu o sportskom jahanju osoba s invaliditetom. Članica smo Hrvatskog paraolimpijskog odbora koji se brine o financiranju sportskih natjecanja i pripremama sportaša, te brine o odlascima na manifestacije međunarodnog ranga od Europskih natjecanja pa do Olimpijskih Igara.
Od većih rezultata svakako treba istaknuti 2. mjesto Slavena Hudine na Svjetskom prvenstvu u Londonu 2006. godine. Također, Slaven Hudina (2 puta 5. mjesto) i Ivan Sršić (2 puta 6. mjesto) ostvarili su odličan rezultat na Paraolimpijskim igrama u Pekingu i Ateni, dok je u Sydneyu 2000. godine nastupio i Boris Zrmanjac osvojivši 15. i 18. mjesto.
Kako izgleda svakodnevica u Savezu? Koji su vam najveći izazovi?
Savez brine o svim potrebama svojih članica, a koje su vezane za konjički sport odnosno dresurno jahanje za osobe s invaliditetom. Savez izrađuje planove i programe za naredna sportska razdoblja, vodi brigu o treninzima svoji reprezentativaca, školovanju sručnih kadrova, kategorizaciji jahača, prijavama na natjecanja te financijskoj konstrukciji odlazaka na međunarodna natjecanja, organizaciji državnog prvenstva, vodi brigu o razvojnom program konjičkog sporta u Hrvatskoj, te mnoge druge poslove vezane za konjički sport.
Najveći izazovi su svakako odlasci naših reprezentativaca na međunarodna natjecanja, koja su kvalifikacije za Europska i svjetska prvenstva.
Koliko ste već na funkciji predsjednika Saveza? Možete li istaknuti na čemu sadašnje vodstvo najviše radi i gdje se vide najveći pomaci?
Na funkciji predsjednika sam od samog osnutka Saveza.
Prioriteti odnosno misija saveza je biti nositelj programa za promoviranje, razvitak i unapređenje konjičkog sporta osoba s invaliditetom na nacionalnoj razini i u inozemstvu. Radimo u suradnji s Hrvatskim paraolimpijskim odborom i svim članicama saveza na pružanju učinkovitih programa i usluga u razvoju konjičkog sporta osoba s invaliditetom, želimo biti pouzdan izvor svih relevantnih informacija, kako bi javnost i članovi bili upućeni u aktivnosti. Promoviramo i značaj bavljenja konjičkim sportom osoba s invaliditetom, razvijamo dugoročni model razvoja konjičkog sporta osoba s invaliditetom, kojim usklađujemo - treniranje, sportaše, dužnosnike (suce, volontere), administraciju, vodeći računa o obrazovanju i edukaciji istih. Potrebno je širiti mrežu potičući i ohrabrujući sve konjičke klubove i udruge osoba s invaliditetom da se pridruže savezu, odnosno voditi politiku razvoja.
Koja su natjecanja u narednoj godini koja biste posebno istaknuli - ona međunarodna, ali i ona u organizaciji HKSOI-a?
HKSOI je organizator državnog prvenstva te potiče razvojni program pod nazivom "Program Barbara” koji članice provode u svojim klubovima/udrugama.
U programu međunarodnih natjecanja za ovu godinu planirani su odlasci u Italiju (Somma Lombardo CPEDI*) i Njemačku (Uberherrn CPEDI*), te po ostvarenju kvalifikacijske norme odlazak na Europsko prvenstvo u Švedsku (Goteborg CH-EU-PED).
Kakva je budućnost konjičkog sporta u Hrvatskoj? Naša reprezentacija nakon Pekinga 2008. nije se uspjela plasirati na Paraolimpijske igre - očekujete li kako bi se to moglo uskoro dogoditi?
Budućnost konjičkog sporta u Hrvatskoj je u usponu i razvoju. Upravo se radi sa jahačima koji su u mogućnosti ostvariti norme za odlazak na europsko i svjetsko prvenstvo.
Naša budućnost je svjetla, no moram naglasiti da je u konjičkom sportu napredak polagan i višegodišnji, jer ne postoji mogućnost bljeska i talenta već je isključivo to dugotrajan marljiv, redovit i sistematiziran rad.
Izvor: HPO