Kontrast:
Veličina slova:
27.05.2024. | paraatletika

Svjetsko prvenstvo – Županović šesti, Purkić deveta

KOBE - U japanskom Kobeu završeno je Svjetsko prvenstvo u paraatletici na kojem je nastupilo više od 1.000 atletičara iz 100 zemalja.

Od hrvatskih predstavnika posljednji su na Memorijalnom stadionu Kobe Universiade nastupili Marin Županović (F54, koplje), te Ivana Purkić (F38, disk).

Županović je osvojio šesto mjesto s rezultatom 24.09 što je njegov osobni rekord.

Slavio je Meksikanac Edgar Yanez Fuentes s rezultatom 30.25 što je novi rekord svjetskih prvenstava. Drugi je bio Grk Manolis Stefanoudakis (29.91), dok je bronca pripala Rusu Sergeju Mahovu (29.82).

Ivana Purkić (F38) je u bacanju diska zauzela deveto mjesto s rezultatom 27.93.

Pobijedila je Južnoafrikanka Simone Kruger s novim svjetskim rekordom 38.82, druga je bila dosadašnja svjetska rekorderka Kineskinja Mi Na (38.45), dok je broncu osvojila njezina sunarodnjakinja Li Yingli (37.69).

Hrvatska je zaključila SP s tri medalje. Ivan Katanušić je osvojio srebrnu medalju u bacanju diska u kategoriji F64, Velimir Šandor je bio drugi u bacanju diska (F52), dok je Luka Baković osvojio broncu u bacanju kugle (F46).

Najuspješniji su bili Kinezi sa 33 zlata, 30 srebrnih i 24 brončane medalje. Drugi su bili Brazilci sa 19 zlata, 12 srebrnih i 11 brončanih odličja.